СЕХА ги смени групите поради Спартак Москва

Влезот на Спартак Москва на местото на унгарскиот тим Татабања ги натера челниците на СЕХА лигата да направат корекции во групите поради политички причини.  Рускиот тим требаше да го зазеде местото на Татабања во групата А, но бидејќи таму се наоѓа украинскиот Мотор Запорожје, е направена промена на групите.

Политиката на речиси сите европски федерации е да се избегнуваат дуели помеѓу руски и украински екипи поради големите политички тензии оинеѓу двете земји.

Поради тоа, нов противник на бранителот на титулата, Вардар, во групата А ќе му биде тимот на Пекинг Универзитет кој своите натпревари ќе ги игра во Хрватска, додека Спартак Москва оди на мегдан на Еурофарм Работник.
Стартот на новата сезона во во СЕХА лигата е закажан за 3 и 4 септември.

Прочитајте и...  Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Група А
Вардар
Нексе
Татран Прешов
Војводина
Мотор Запорожје
Пекинг Спорт Универзитет

Група Б
ППД Загреб
Мешков Брест
Еурофарм Работник
Металопластика
Веспрем
Спартак Москва

 

 

 

Прочитај повеќе

Знаете ли во кој месец Меси никогаш не постигнал гол?

Слободен печат

Бах: Не сакаме Олимписки игри без навивачи

Слободен печат

Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Слободен печат

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат