СЕГА СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТАЈНО ОРУЖЈЕ: Ако направат и најмала глупост, ќе ги испратиме на ДНОТО на морето!

Иран може да ги потоне воените бродови на САД со помош на „тајно оружје“ , изјави денеска советникот на иранската воена команда, генералот Мортеза Корбани.

– Америка испраќа два воени брода во регионот. Ако направат и најмала глупост, ќе ги испратиме на дното на морето, заедно со екипажот и авионите, со помош на две ракети или две нови тајни оружја“, изјави Рохани – пренесуваат светските медиуми.

Западните експерти велат дека Иран често ги преувеличува своите воени способности, иако нејзината ракетна програма влева страв, посебно балистичките ракети со далечен дострел, пренесува „Ројтерс“.

Друг ирански генерал, Хасан Сеифи, денеска оцени дека „рационалните Американци и искусните американски команданти“, веројатно нема да преземат „радикални дејствија“ во Вашингтон и ќе спречат војна со Иран.

Прочитајте и...  Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Прочитај повеќе

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат