Сега и Кувајтските петро-долари влегуваат во фудбалот, на мета италијански гигант

Иако името на клубот не е спомнато речиси сите во Италија знаат за кого станува збор.

По богатите шеици од Обединетите Арапски Емирати и Катар кои си купија играчки во Манчестер сити и ПСЖ, на фудбалскиот пазар планираат да влезат и шеиците од Катар. Тие фрлиле око на Серија А и на поранешниот шампион Рома.

„Римската волчица“ се наоѓа во хаотична состојба кога станува збор за сопствениците. Актуелниот сопственик Џејмс Палота ги прекина преговорите со Ден Фридкин, милијардер од Тексас, а камен на сопнување беа парите и локацијата за новиот стадион.

Потоа се појави група инвеститори од Јужна Америка но и тие преговори пропаднаа поради преголемата сума на пари која ја бара Палота.

Сега во трката влезе и Кувајт, а Фахад Ел Бакар еден од главните луѓе на емирот од Кувајт, потврди дека преговара за купување на клуб од Серија А.
– Во принцип се е договорено, а сега следуваат и деталите. Сумата изнесува околу 400 милиони евра, но не можам да го кажам името бидејќи екипата се наоѓа на берза и не сакаме да предизвикаме големи промени на вредноста на акциите. Се уште не е готово и ќе видиме дали можеме да ги договориме сите детали – изјави Ел Бакар.

Прочитајте и...  Левандовски: Клоп има две лица

Италијанските медиуми немаат дилеми, станува збор за Рома бидејќи сумата одговара на вредноста на римскиот клуб, но Палота демантира дека преговара со емирот на Кувајт. Тие шпекулираат дека целата работа ќе се заврши пред почетокот на новата сезона по што богатиот сопственик веднаш би инвестирал околу 200 милиони евра за засилувања со што „римската волчица“ би била еден од главните фаворити за титулата во Серија А.

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат