Сега е официјално, македонскиот репрезентативец Вајли ќе игра во АБА лигата

Фото: kfsm.mk

Натурализираниот македонскиот репрезентативец Џејкоб Вајли, од денеска и официјално е нов кошаркар на вицешамионот во АВА лигата лигата, Будуќност. Оваа вест ја потврди менаџерот на кошаркарот, Мишко Ражњатовиќ.
Вајли во Будуќност пристигнува на барање на новиот тренер Александар Џикиќ, кој во минатото седеше и на клупата на македонската репрезентација.

– Полека, но сигурно станувам Балканец. Ми се допаѓа тоа. Парите се во ред, но во Будуќност доаѓам зашто важи за доста славен клуб на овие простори. И за можноста да играм во европските купови, во сѐ посилната Јадранска лига, но и за тренерот Александар Џикиќ, за кого слушнав само пофални зборови. Меѓу другото и дека бил селектор на Македонија. Се надевам дека тоа ќе биде добра и добитна комбинација во сезоната која следува – изјави Вајли.

Видео на денот