Седумкратниот европски шампион заинтересиран за Енис Барди

EPA-EFE/BIEL ALINO

Македонскиот репрезентативец  Енис Барди во текот на летниот преоден рок лесно може да се случи да ја напушти Ла Лига и да се пресели во Серија А и тоа во редовите на седумкратниот европски шампион Милан.

Тренерот на „росонерите“ Стефано Пиоли токму во стандардниот член на македонската репрезентација на Македонија и на Леванте, ја гледа замената на Хакан Чалханоглу кој летово е пресели во редовите на градскиот ривал, Интер.

Барди има уште една година од договорот со Леванте кој македонскиот репрезентативец го проценува на 15 милиони евра, но поради финансиските проблеми, се очекува сумата да се намали доколку Милан сериозно е заинтересиран Барди да го донесе на „Сан Сиро“.

Доколку се реализира трансферот, тогаш Барди би станал четвртиот македонски фудбалер кој идната сезона ќе настапува во Серија А покрај Елиф Елмас (Наполи), Илија Несторовски (Удинезе) и Горан Пандев (Џенова).

Видео на денот