9 C
Скопје

Седумдесет отсто Израелци се вакцинирани со една доза

Тој на Твитер напиша дека 4,456 милиони луѓе ја примиле една доза од вакцината, од кои 3,076  милиони ја примиле и втората.
Неделава почнува еврејскиот празник Пурим, и министерот предупреди за можна „масовна зараза од планиираните прослави“.  Лани по овој празник имаше голем број заразени со коронавирусот, затоа властите сега се  претпазливи.
„Ќе воведеме ноќен полициски час во деновите на Пурим“, рече Еделштејн.
Викендов земјата почна да ги поттикнува луѓето да се вакцинираат против ковид-19, а податоците од министерството за здравство покажуваат дека вакцината на Фајзер и БиоНТек е ефиксна.

Поврзани вести

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Остави Коментар