18.8 C
Скопје

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Во текот на последните неколку години, пазарот на билни млеко доживеа бум на популарност.

Првично, имаше само неколку видови на ова млеко, како што се овес, соја и бадем. Но, сега има десетина различни варијанти и големи се шансите дека никогаш не сте чуле за некои од нив. Покрај тоа, понекогаш се чини како да се појавува ново растително млеко на пазарот секој ден.

1. Млеко од банана

Како што сугерира името, ова млеко е направено од банани и вода. Природната сладост на примарната состојка го прави пијалок што не содржи додадени шеќери или засладувачи што може да се најдат во некои други видови млеко.

2. Меко од макадамија

Се прави со натопување на макадамија во вода со додавање сол и дополнителни вкусови. Ова млеко содржи помалку вода – и помалку калории – во споредба со другите млека на оваа листа. Сепак, треба да внимавате на поголема содржина на маснотии.

3. Оризово млеко

Ова млеко обично направено од кафеав ориз, оризово брашно или протеин од кафеав ориз се смета за најмалку алергенски од млеката од билки. Исто така, има повеќе калории од кравјото млеко.

4. Млеко од грашок

Најновиот додаток во категоријата растително млеко е млекото од грашок кое е целосно веганско и полно со протеини. Исто така, нема вкус на грашок, така што може да биде плус.

5. Млеко од индиски ореви

Оваа кремаста смеса е направена од мешавина од индиски ореви или путер од кашу и вода. Има значително помалку калории од кравјото млеко, но и помалку протеини и јаглехидрати.

6. Млеко од авокадо

Млекото од авокадо не содржи конзерванси и лактоза, направено е од овес и дехидрирано авокадо. И да, има зеленикава нијанса.

7. Млеко од чиа

Оваа алтернатива е првенствено направена од комбинација на органско чиа масло и протеини, и содржи антиинфламаторни омега-3 масни киселини. Тој е совршен додаток на смути, житарици и кафе. Исто така, содржи повеќе калциум од една чаша кравјо млеко и нула грама шеќер, пишува Motherly.

Поврзани вести

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе за дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар