Седум судански министри поднесоа оставка

Седум министри на суданската преодна влада ги напуштија своите функции по одржаните протести, на кои демонстрантите барале поефикасни акции на власта.

– Шест министри поднесоа оставка за да овозможат промени во Владата, соопшти кабинетот на премиерот Абдалах Хамдок, додавајќи дека оставки поднеле министрите за надворешни работи, за финансии, за енергетика, за земјоделство, за сообраќај и за сточарство.

Во соопштението се додава дека министерот за здравство е сменет.

Неколку десетици илјади луѓе протестираа на 30 јуни без разлика што во таа земја е во сила полициски час воведен поради епидемијата на новиот коронавирус. Демонстрантите бараа да се исполнат барањата за време на бунтот минатата година, кога е сменет претседателот на Судан, Омар ел Башар по три децении на власт.

Прочитајте и...  Наместо во експрес лонец, владата ќе се готви со крчкање

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат