20 C
Скопје

Седум нови случаи со Ковид-19 и седум оздравени во кумановско

Центарот за јавно здравје во Куманово во последниве 24 часа евидентира седум новозаболени лица од Ковид – 19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Од нив, пет се од Куманово, а две лица се од липковските села. Регистрирани се и седум оздравени пациенти.

– Има и нов кластер, а има и заболени кои имале контакти со веќе потврдени случаи, изјави директорот на Центарот за јавно здравје во Куманово, Ариф Љатифи.

Извршени се 61 тестирање од кои 22 по „МојТермин”, а останатите 39 се по епидемиолошки индикации.

Поврзани вести

ВИДЕО I Индонезија: Вулканот Синабунг почна да исфрла облаци од пепел

Слободен печат

Деспотовски: Од почетокот на годинава потпишани пет договори, а се преговора со повеќе за над 300 милиони евра инвестиции

Слободен печат

СЗО: Повеќе случаи на ковид-19 се пријавени ширум светот во последните две недели отколку во првите шест месеци од пандемијата

Слободен печат

Николоски: Луѓето осудени за настаните од 27-ми април не се терористи

Слободен печат

Бајден нуди заживување на нуклеарниот договор: Иран бара „преку леб погача“?

Слободен печат

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат

Остави Коментар