Седми меч за 10 дена, Металург имаше нов успешен тест

Иако и овој натпревар „сино-белите“ го одиграа со преполовен тим, а се чувствуваше и замор, бидејќи ова беше нивни седми натпревар во последните десет дена, дополнети со патувања до Москва и до Кањижа, без многу проблеми го совладаа тимот на Дубочица.

Стартуваа со една одлична серија од 8:0 во првите 10 минути од мечот, што од самиот почеток го посочи победникот. Но, високото почетно водство ја ослаби концентрацијата кај ракометарите на Металург, кои дозволија противникот да ја преполови предноста до крајот на првото полувреме, 12:16.

Најблиску резултатски ривалот беше во 32. минута (14:17), но потоа тимот од Автокоманда повторно го засили темпото и во 47. минута стигна до максималните „плус девет“ позитива, 18:27. Со оваа иста разлика средбата и заврши, а конечниот резултат е 25:34.

Прочитајте и...  Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Веднаш после средбата, Металург тргна кон Скопје. Претходно македонскиот ракометен клуб славеше победа и против составот на Партизан.

Прочитај повеќе

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат