Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Во Белград пред парламентот се собраа десетици луѓе, а ги има и во Пионерскиот парк.

Во Белград, Ниш и Зрењанин се собраа граѓани кои не се задоволни од српската влада и мерките кои ги презема државата, јавува Нова.рс.

Протестите првите два дена беа прилично бурни, дојде до бројни судири на полицијата и демонстрантите. Сепак, постепено се смируваа, но и има се помалку луѓе на улиците.

Н1 јавува дека протестите секој ден почнуваат се подоцна. Луѓето полека пристигнуваат да видат што се случува, но многумина кратко се задржуваат и се оддалечуваат од местото на настанот. Се чини дека на протестите има повеќе десничари кои извикуваат, а граѓанскиот дел од демонстрантите се држат по страна.

На главниот градски плоштад во Зрењанин почна петтиот протест, но излегоа нешто повеќе од 50 лица.

Прочитајте и...  Ниту еден од позитивните патници на македонскиот лет за Финска немал решение за изолација

Во Ниш граѓаните шести ден по ред излегоа на улиците и го блокираа сообраќајот.

Во Белград пред парламентот се собраа десетици луѓе, а ги има и во Пионерскиот парк.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат