13 C
Скопје

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Во Белград пред парламентот се собраа десетици луѓе, а ги има и во Пионерскиот парк.

Во Белград, Ниш и Зрењанин се собраа граѓани кои не се задоволни од српската влада и мерките кои ги презема државата, јавува Нова.рс.

Протестите првите два дена беа прилично бурни, дојде до бројни судири на полицијата и демонстрантите. Сепак, постепено се смируваа, но и има се помалку луѓе на улиците.

Н1 јавува дека протестите секој ден почнуваат се подоцна. Луѓето полека пристигнуваат да видат што се случува, но многумина кратко се задржуваат и се оддалечуваат од местото на настанот. Се чини дека на протестите има повеќе десничари кои извикуваат, а граѓанскиот дел од демонстрантите се држат по страна.

На главниот градски плоштад во Зрењанин почна петтиот протест, но излегоа нешто повеќе од 50 лица.

Во Ниш граѓаните шести ден по ред излегоа на улиците и го блокираа сообраќајот.

Во Белград пред парламентот се собраа десетици луѓе, а ги има и во Пионерскиот парк.

Поврзани вести

Вучиќ: Вложија повеќе од 1,2 милијарди евра за да ме срушат од власт

Филипче: Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“

Слободен печат

Откриена е позадината на големата израелска акција: „Веста за инвазијата беше стапица“

Ерменија побара воена помош од Русија поради тензиите со Азербејџан

Горан Наумовски

Словенија го постави израелското знаме на зградата на Владата

Горан Наумовски

Поранешен припадник на зелените беретки во САД осуден за шпионажа во полза на Русија 

МИА Агенција

Остави Коментар