Резултати од пребарувањето за: азовстал

Најбогатиот Украинец, сопственик на Азовстал во Мариупол, ја тужи Русија и бара милијарда долари отштета

Најбогатиот Украинец и сопственик на фабриката за челик Азовстал во Мариупол, Ринат Ахметов, денеска поднесе тужба против Русија до Европскиот суд за човекови права, барајќи отштета за, како што наведе, милијарди долари деловни загуби поради руската инвазија. Ахметов, во чија челичарница украинските борци со недели пружаа отпор на руското гранатирање, ја тужи Русија за „тешки …

Најбогатиот Украинец, сопственик на Азовстал во Мариупол, ја тужи Русија и бара милијарда долари отштета Read More »

Нов Азовстал: Повеќе од 500 цивили заробени во фабриката Азот во Северодонецк

Стотици цивили кои бараат засолниште во хемиската фабрика Азот во Северодонецк повеќе не можат да бидат евакуирани поради непрестајните руски напади, соопштија украинските власти. Според гувернерот на Луганск, Сегеј Гајдај, во тунелите под фабриката се вкупно 568 луѓе, меѓу кои 38 деца. Од друга страна, проруските сили од Луганск, кои дејствуваат во Северодонецк заедно со …

Нов Азовстал: Повеќе од 500 цивили заробени во фабриката Азот во Северодонецк Read More »

Повеќе од 1.000 заробеници од Азовстал се префрлени во Русија

Повеќе од 1.000 украински војници, кои се предале во Мариупол, поради истрагата се префрлени во Русија, изјави денеска за Тасс извор од полицијата. -Над 1.000 луѓе од Азовстал се префрлени во Русија. Со нив работат полициски службеници. Иследниците планираат во следниот период во Русија да испратат и други затвореници, рече изворот на Тасс. Според него, …

Повеќе од 1.000 заробеници од Азовстал се префрлени во Русија Read More »

Телата на убиените украински војници во Азовстал вратени во Киев

Руски војници ги вратија во Украина телата на десетици украински војници кои загинаа во челичарницата Азовстал. Според некои светски агенции, телата, наводно, биле префрлени во главниот град Киев, каде што се врши ДНК анализа за да се утврдат идентитетите на убиените, соопшти полкот Азов, една од единиците на Украина која ја држеше фабриката за челик …

Телата на убиените украински војници во Азовстал вратени во Киев Read More »

Телата на војниците од Азовстал се вратени во Киев

Десетици тела на украински војници кои загинаа бранејќи ја фабриката за челик Азовстал се вратени во Киев, јавува АП. Посмртните останки сега се идентификуваат преку ДНК тест, изјави командантот на украинската војска Максим Жорин во ексклузивниот извештај на агенцијата. Со месеци украинските војници беа заробени во опколената фабрика за челик, спречувајќи ги руските сили да …

Телата на војниците од Азовстал се вратени во Киев Read More »

Украина објави снимка: Пилоти пренесуваат храна во Азовстал среде опсада

Во последните три месеци, украинските војници ја бранеа челичарницата Азовстал и неретко беа без храна и лекови. Неодамна беа објавени снимки на кои е прикажано како украинските пилоти ги ризикуваат своите животи за да ги снабдат опколените војници со оружје, муниција, лекови и храна, пишува „Експрес“. Андриј Билецки, еден од основачите на Азовскиот полк, ги …

Украина објави снимка: Пилоти пренесуваат храна во Азовстал среде опсада Read More »

ВИДЕО: Руските војници во катакомбите во Азовстал пронашле 152 тела на украински војници

При проверка на катакомбите под челичарницата Азовстал во Мариупол, руските војници откриле контејнер со 152 тела на загинати украински војници кои, како што пренесува РИА Новости, биле минирани. „За време на претресот на подземните објекти на фабриката за челик Азовстал во Мариупол, каде што се криеле членовите на батаљоот н Азов, руски војници откриле 152 …

ВИДЕО: Руските војници во катакомбите во Азовстал пронашле 152 тела на украински војници Read More »

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ослободи 2.500 борци од Азовстал

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц  побараа денеска  од рускиот Владимир Путин да ослободи 2.500 украински борци заробени во фабриката за челик Азовстал во Мариупол. „Претседателот на Републиката и германскиот канцелар побараа ослободување на околу 2.500 бранители на Азовстал, воени заробеници од страна на руските сили”, соопшти француското претседателство по телефонскиот разговор …

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ослободи 2.500 борци од Азовстал Read More »

Што всушност се случи во Азовстал, предавање или „операција за спасување“?

Повеќе од 250 украински борци неодамна излегоа од опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол по тајните преговори за нивна евакуација. Додека украинската војска и западните медиуми избегнуваа да го користат зборот „предавање“, опишувајќи ја операцијата како обид да се спасат што е можно повеќе животи, сепак дел од светските медиумски куќи откриваат дел од мистеријата што …

Што всушност се случи во Азовстал, предавање или „операција за спасување“? Read More »

Москва: Руски единици вршат деминирање во Азовстал

“Руски единици почнаа со деминирање во челичарницата „Азовстал” во Мариупол, соопшти руското Министерство за одбрана, пренесува Известија. Се наведува дека руските единици за два дена деактивирале повеќе од 100 експлозивни направи.