Резултати од пребарувањето за: Андреа

„Готен“ го објави романот „Средиштето на светот“ од Андреас Штајнхефел

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот „Средиштето на светот“ од германскиот писател Андреас Штајнхефел. Преводот од германски јазик е на Ива Фиданчева. „Средиштето на светот“ е роман за проблемите поврзани со растењето, пубертетот, зависта и љубомората, пријателството и љубовта. Наменет е за тинејџерската читателска публика. Станува збор за своевиден прозен реквием за туѓото во нас, …

„Готен“ го објави романот „Средиштето на светот“ од Андреас Штајнхефел Read More »

За едно место ни „побегна“ финалето: Андреа на 11-тото место на втората полуфинална вечер на Евровизија

Андреа Коевска, нашата претставничка на Евровизија со песната „Circles“ го освои 11-тото место на втората полуфинална вечер, што е за само едно место подолу од првите 10 земји-учеснички кои влегоа во финалето. Како што покажуваат деталните податоци од гласањето објавени на официјалната страница на Евросонг, Андреа според поените од стручното жири го освои 10 место …

За едно место ни „побегна“ финалето: Андреа на 11-тото место на втората полуфинална вечер на Евровизија Read More »

ВИДЕО | Андреа не влезе во големото финале на Евровизија

И покрај одличниот настап, македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска не се пласираше во големото финале. Таа настапи со реден број 11 и ја испеа својата песна „Circles“ за време на втората полуфинална вечер на 66. издание на Изборот на песна за Евровизија. Вечерва беа одбрани уште десет финалисти – Финска, Србија, Азербејџан, Австралија, Естонија, Романија, …

ВИДЕО | Андреа не влезе во големото финале на Евровизија Read More »

ВИДЕО | Едноставна, а моќна: Андреа со одличен настап во Торино

Пред малку заврши настапот на нашата евровизиска претставничка Андреа Коевска, која настапи со својата песна „Circles“ под реден број 11. Иако имаше прилично едноставен настап, Андреа имаше моќна вокална изведба и совршено ја пренесе емоцијата на нејзината песна. Со други зборови, им одржа лекција на своите поискусни колеги од македонската музичка сцена. Облечена во монохроматска …

ВИДЕО | Едноставна, а моќна: Андреа со одличен настап во Торино Read More »

ВО ЖИВО | Во тек е втората полуфинална вечер на Евровизија, Андреа настапува под реден број 11

Во тек е втората полуфинална вечер на 66. издание на Изборот на песна за Евровизија, а нашата евровизиска претставничка Андреа Коевска ќе настапи песната „Circles“ на Александар Масевски под реден број 11. На грандиозната сцена на „Пала Олимпико“ според редоследот настапуваат 18 учесници од Финска, Израел, Србија, Азербејџан, Грузија, Малта, Сан Марино, Австралија, Кипар, Ирска, …

ВО ЖИВО | Во тек е втората полуфинална вечер на Евровизија, Андреа настапува под реден број 11 Read More »

Андреа вечерва ќе се бори за пласман во финалето на Евровизија

Вечерва во 21 часот на второто полуфинале на 66-тиот Евросонг кој се одржува во Торино, под покровителство на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и нејзината италијанска членка Раи, нашата евровизиска претставничка Андреа Коевска со песната „Circles“ на Александар Масевски ќе настапи под реден број 11, од вкупно 18 земји учесници. На евровизиската сцена во Пала Олимпико …

Андреа вечерва ќе се бори за пласман во финалето на Евровизија Read More »

МРТ: Андреа ќе настапи утре, Македонија можеби нема да учествува на Евровизија од наредната година

По инцидентот во кој нашата годинашна евровизиска претставничка Андреа Коевска го фрли државното знаме на земја, од МРТ ја соопштија својата одлука за санкциите кои ќе ги преземат. Имено, оттаму одлучиле Андреа да настапи на музичкото натпреварување, а откако нашата делегација ќе се врати од Италија, членовите ќе поднесат извештаи за случувањата. Според тоа, ќе …

МРТ: Андреа ќе настапи утре, Македонија можеби нема да учествува на Евровизија од наредната година Read More »

ВИДЕО | Виктор Апостоловски: Не верувам дека Андреа намерно го фрли знамето, но никогаш не би постапил така

Македонскиот пејач Виктор Апсостоловски гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна“ ТВ, каде зборуваше за инцидентот во кој нашата претставничка Андреа Коевска го фрли македонското знаме за време на фотографирањето на свеченото отворање на годинашното издание на Изборот на песна за Евровизија. „Го разбирам гневот на луѓето, ја разбирам јавноста. Мислам дека има многу насобран …

ВИДЕО | Виктор Апостоловски: Не верувам дека Андреа намерно го фрли знамето, но никогаш не би постапил така Read More »

Богоевски: Пред 5 години, група крволочни луѓе сакаа да наденат пратеници на поголемо знаме од она на Андреа

По вчерашниот настан во Торино каде нашата евровизиска претставничка го фрли македонското знаме на земја, не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи. По тој повод, на Фејсбук се огласи и активистот и поранешен пратеник Павле Богоевски. „- Дали Андреа требало да го фрли знамето? Не. Дали тимот требао да ја остави сама на подиум, без асистенција? …

Богоевски: Пред 5 години, група крволочни луѓе сакаа да наденат пратеници на поголемо знаме од она на Андреа Read More »

Се огласи Обвинителството за инцидентот во Торино: Нема индиции дека Андреа имала намера да го исмее и омаловажи знамето

Основното јавно обвинителство до овој момент нема отворено предмет за настанот кој ја разбранува македонската јавност, а кој се однесува на евровизиската претставничка Андреа Коевска која го фрли државното знаме на подот при фотографирањето синоќа во Торино, Италија. „До овој момент нема индиции дека во настанот имало намера државното знаме да се изложи на подбив …

Се огласи Обвинителството за инцидентот во Торино: Нема индиции дека Андреа имала намера да го исмее и омаловажи знамето Read More »