Се зголемува поддршката за европска морнаричка мисија во Ормутскиот Теснец – Слободен печат
ВестиПланета

Се зголемува поддршката за европска морнаричка мисија во Ормутскиот Теснец

Според неименувани британски извори, официјален Лондон не сака во мисијата директно да се вмешани ЕУ, НАТО или САД.

Франција, Италија, Холандија и Данска изразија поддршка за морнаричка мисија во Ормутски Теснец, предводена од европските земји, изјавија денеска неименувани европски дипломати.

Велика Британија и предложи на Европска Унија во Брисел предложи мисија, чија цел би била да осигури безбеден премин на пловните објекти низ Ормутски Теснец.

Според неименувани британски извори, официјален Лондон не сака во мисијата директно да се вмешани ЕУ, НАТО или САД.

Претходно, Шпанија, Шведска, Полска и Германија исто така покажаа интерес за морнаричка мисија во Ормутски Теснец.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close