1 C
Скопје

Се урива родовата бариера: Џенет Јелен ќе биде прва министерка за финансии на САД по 231 година

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешна претседателка на Управниот одбор на Федералните резерви, за министерка за финансии.

Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ќе ја урне родовата бариера што постои во САД веќе 231 година, но, исто така, ќе назначи економист и пазарен, а не финансиски експерт, за шеф на Федералните резерви, и тоа во време на економска криза што е незабележаната од периодот на Големата депресија меѓу 1929 и 1939 година.

Новиот шеф на Министерството за финансии треба да се фокусира на прогресивни решенија за два основни проблема – растечката економска нееднаквост и климатските промени, префрлајќи ги приоритетите на администрацијата на Трамп на втор план – намалување на даноците и финансиски регулативи.

Јелен (74) ќе биде прв американски функционер на чело на Министерството за финансии, на Федералните резерви и на Одборот на економски советници на Белата куќа.

Прочитајте и...  Македонскиот дизајн посегнува по Летните олимписки игри во Токио 2021

Поврзани вести

Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Слободен печат

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

Остави Коментар