8 C
Скопје

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Најмалку 12 лица загинаа при пад на патнички авион, кратко по полетувањето во Јужен Судан, јави агенцијата Анадолија.

Директорот на меѓународниот аеродром во Јуба, Кур Куол изјави дека патничкиот авион се урнал во регионот Пеири, во државата Онглеј.

Тој изјави дека во несреќата загинале неколку лица, но дека точниот број сè уште не е утврден.

Локалните медиуми објавија дека во несреќата загинале најмалку 12 лица, 10 патници и двајца пилоти.

Авионот полетал околу 17:00 часот по локално време и се урнал непосредно по полетувањето.

Прочитајте и...  ФОТО: Угостителите и туристичкиот сектор на протест

Засега не е утврдена причината за несреќата.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар