Сè што треба да знаете за коронавирусот во моментов

Доктори за време на коронавирус кризата/ Фото: EPA-EFE/DIMI CHAROUSIS
Еве што треба да знаете за коронавирусот во моментов:

Индија препорачува домашна вакцина за деца на возраст од 2 и повеќе години

Индија во вторникот препорача итна употреба на Ковид-19 на Bharat Biotech кај деца под 12-годишна возраст, што го прави производителот на вакцини првиот во земјата што добил такво одобрување по прегледот на податоците од испитувањето за возрасната група 2-18 години.

Одлуката доаѓа кога Индија го префрла својот фокус на вакцинирање деца, откако веќе даде повеќе од 950 милиони дози за возрасни меѓу нејзиното население од речиси 1,4 милијарди.

CureVac да го повлече кандидатот за прва генерација вакцина

CureVac ќе ја повлече својата прва генерација кандидат за вакцина против Kовид-19 и ќе се фокусира на соработката со ГСК за да ја развие технологијата за втора генерација на mRNA вакцина, соопшти во вторникот германската биотехнолошка компанија.

Случаите во Сиднеј се намалуваат

Случаите во Сиднеј на Ковид-19 паднаа на најниско ниво за два месеци во вторникот, бидејќи властите воведоа мерки за поддршка на бизнисите, префрлајќи го нивниот фокус кон враќање на економијата, откако градот излезе од скоро четиримесечното заклучување ден порано.

Пабовите, кафулињата и продавниците за малопродажба се отворија, откако нивото на вакцинација кај возрасната популација во државата надмина 70 проценти.

Нов Зеланд се обидува да ги зголеми вакцинациите

Нов Зеланд очекува да администрира рекордни 100.000 дози вакцини во еден ден за време на масовната имунизација на 16 октомври, рече премиерката Jacасинда Ардерн, додека се обидува да ги забрза инокулациите пред да ги ублажи ограничувањата во Окленд.

Ардерн во вторникот го повика населението во земјата над 12 години „да засука ракави за Нов Зеланд“. Околу 2,44 милиони, или 58% од населението над 12 години, се целосно вакцинирани досега.

„Политичкиот пристап на фатализмот“ на Обединетото Кралство беше голема грешка, велат пратениците

Доцнењето на првото заклучување на коронавирусот во Англија беше сериозна грешка заснована на групно размислување, која беше неприкосновена, велат пратениците во извештајот објавен во вторникот, додавајќи дека неуспесите во тестирањето на позитивни случаи и пронаоѓањето на нивните контакти ја влошија кризата.

Комисиите за здравство и наука на парламентот заеднички објавија извештај од 150 страници за лекциите научени од пандемијата по неколкучасовно сведочење на повеќе од 50 сведоци.

Во извештајот се вели дека постои „политички пристап за фатализам“ кој се обидува да управува, но не и да ги потиснува инфекциите.

Гувернерот на Тексас ги забрани сите мандати за вакцина

Републиканскиот гувернер на Тексас, Грег Абот, одговарајќи на она што тој го нарече „малтретирање“ од администрацијата на Бајден, во понеделникот ги забрани сите мандати за вакцина против Ковид-19 во државата од кој било ентитет, вклучително и приватни работодавачи.

Овој потег на Абот го натера да се судри со претседателот о Бајден, кој минатиот месец ги повика бизнисите на национално ниво да им наредат на своите работници да се вакцинираат или да ги загубат своите работни места. Најмалку неколку илјади луѓе оттогаш се отпуштени поради одбивање да се усогласат.

„Во друг случај на федерално надминување, администрацијата на Бајден сега малтретира многу приватни субјекти да воведат мандати за вакцина против Ковид-19, предизвикувајќи нарушувања на работната сила што го загрозуваат континуираното закрепнување на Тексас од катастрофата Ковид-19“, рече Абот во извршна наредба.

Јапонија работи на отпочнување на удари до крајот на годината

Јапонската влада работи на започнување на удари до крајот на годината, рече заменик-главниот секретар на кабинетот Јошихико Исозаки на прес-конференција во вторникот.

Исозаки додаде дека деталите како на пример кој прв ќе добие засилувачки снимки и како ќе се администрираат, во моментов се дискутираат од експерти.

 

Извор: Ројтерс

Видео на денот