Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Иако главниот судија на натпреварот на „Сан Сиро“, Таљавенто покажа со раката на центарот, зачудувачки веднаш ја промени одлуката…

Пред точно осум години (25 февруари 2012), во 25. коло од Серија А на „Сан Сиро“ играа екипите на Милан и Јувентус во борбата за титулата.

Најголемото италијанско дерби требаше да го даде одговорот дали Милан ќе го одбрани „Скудетото“ или „Старата дама“ ќе се врати на тронот за првпат од аферата „Калчополи“, поради која заврши во втората лига.

Тогаш Алегри го водеше „црвено-црниот“ шампион, во 15. минута водство донесе Антонио Ночерино за позитива за голема радост на трибините.

Јуве на Конте беше во шок и под голем притисок, па во наредните 10 минути новиот гол во неговата мрежа. Дојде 25. минута, момент кој можеби во целост го промени италијанскиот фудбал…

Прочитајте и...  Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

„Росонерите“ беа со играч помалку (Тиаго Силва на кратко беше надвор од теренот). После еден корнер Буфон го одбрани ударот на Мексес, топката се одби до Мунтари кој ја удри и истата заврши еден метар во голот на голманот, но зачудувачки не беше признат.

Главниот судија Таљавенто прво покажа на центарот, но потоа несфатливо ја спушти раката и продолжи како ништо да не се случило.

Еден од помошниците крај аут Ромањоли исто така имаше добар агол на гледање и можеше многу лесно да го информира својот колега дека е чист погодок, но и во тој момент не се досуди ништо.

фото:Twitter

– Сето тоа се случуваше многу брзо, не видов дали топката ја помина гол-линијата. Но, и да го направев тоа, сигурно немаше да му кажам на судијата. Среќни сме со бодот (израмни Матри во 83. минута) против екипата која е фаворит за Скудетото и која ни направи многу проблеми – рече Буфон после тој меч.

Прочитајте и...  Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Јуве остана во игра, во сезоната 2011/12 ја освои титулата со 84 бодови, четири повеќе од Милан. Оттогаш клубот од Торино ја започна големата ера со осум титули по ред во Серија А и сеуште нема прекин на таквата доминација.

Освен тоа и дефинитивно уште една од главните причини што беше донесена одлука и да се користи ВАР технологија, да се проверуваат сомнителните моменти, каков што имаше на „Сан Сиро“ во 2012 година.

Прочитај повеќе

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат

Порака до УЕФА: Полоши сте од Трамп

Слободен печат