7 C
Скопје

Се самоуби тренер кој сексуално злоставуваше гимнастичарки

Џон Гедерт, тренерот на американската репрезентација во гимнастика која освои златен медал на Олимписките игри во 2012 година, изврши самоубиство откако е обвинет за сексуално злоставување на гимнастичарки.

Телото на Гедерт е пронајденот во паркинг на автопат во близина на Лансинг, објави полицијата на сојузната држава Мичиген.
Против 63-годишниот Гедерт беше покрената тужба поради физичко, вербално и сексуално злоставување на околу 20 млади гимнастичарки кои тренаа во периодот од 2008 до 2018 година во неговиот клуб Твистарс во близина на Лансинг. Во истиот клуб работеше и поранешниот лекар на американската репрезентација во гимнастика, Лари Насар, кој беше во центарот на најголемиот скандал со сексуално слозставување во историјата на американскиот спорт.
Гедерт требаше во четвртокот попладне по локално време да се појави во судот во Лансинг.

Прочитајте и...  Нејмар стави крај на шпекулациите, јавно кажа дали останува или си оди од ПСЖ

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар