СЕ РАЗБУДИЛА СО ВКОЧАНЕТ ВРАТ: За неколку часа била ЦЕЛОСНО ПАРАЛИЗИРАНА

Хелен Финчам била здрава жена, се до едно утро, кога се разбудила со вкочанет врат, а неколку часа подоцна била целосно парализирана.

Животот на 24-годишната Хелен преку ноќ се променил пред три години, кога открила дека има ретка состојба, наречена трансверзален мијелитис.

Еден ден рпед тоа да ѝ се случи, таа била на плажа со својата братучетка. Следниот ден се разбудила со вкочанет врат и мислела дека тоа е последица на спиење во незгодна позиција. Само неколку часа потоа, лежела неподвижна, со грч во градите.

„Никогаш претходно не сум била болна, па знаев дека овојпат нешто не е во ред. Имав болки и одвај дишев. Повикав лекар, но секретарката ми рече веднаш да појдам во болница. Тогаш ме фати паника“, пишува таа.

Следниот ден ѝ ги тестирале рефлексите, но таа не реагирала на ништо.

Оваа состојба им се случува на околу 300 луѓе годишно, моментално нема лек, но со редовна терапија може да се намалат симптомите. Ова невролошко нарушување е предизвикано од воспаление на ‘рбетниот мозок.

Таа шест месеци лежела во болница, а уште една година била на рехабилитација. Оттогаш успеала да врати неколку движења. Сега живее во прилагодено приземје во Бриџенд.

Хелен може да се храни сама, но не и да зготви нешто, па затоа и ѝ е потребна нега и помош. Но, сепак не сака да биде зависна од никого и постепено се бори со помош на терапијата да ги врати своите движења. Во моментов може да издржи само околу 15 минути вежбање.

View this post on Instagram

HI IT ME IM BACK. Posting these few pictures so I stop going on about it woops🙈sorry I just can’t get over this day that I was very lucky to be asked to go 🥰 The grounds, weather, tea, cakes and atmosphere was just outstanding.. so so lush! Set the bar high for my first trip away and my first ever visit to London and in my wheelchair- jumped in the deep end however, it was a success. Public transport can sometimes be a nightmare for wheelchair users and I find train rides are a lot smoother, easier and I’ve always had great experiences with staff always available to help. Next thing to tackle is accommodation.. again I’ve seen a lot of disappointing “accessible” rooms that have let down a lot of people. We stayed at a premier inn and the room was spacious and also they allowed me to use a hoist there to get in and out of bed. We had queue jump and cheaper tickets for the London eye- some perks of being disabled 😂 The day of the royal garden party was unbelievable hasn’t sunk in that were on those grounds that our royals live- what an experience it was and it just got better when we were pulled from the crowd watching to actually chat with HRH Prince Charles. The most humble and kind gentleman and showed a genuine Interest in wanting to meet everyone. Obviously after chatting with him that day about what happened to me that this isn’t a part time problem that can be fixed.. this is for life now so recovery can get better if in the right hands and enough expenses which both a lot of people struggle to have and/or find and he wanted to help There’s no cure for transverse Myelitis (affecting 300 people in the uk year) along with a lot of other spinal cord injury individuals recovery is reliant upon what effort you put in and what you can actually access out there costing an arm and a leg for a specialised session with the right people. I’ve obviously been quiet with the physio this year because lack of funds but I’ve had a whale of a time with this wheelchair. It’s brought me back down to earth and definitely become even more humble that theres more to life and to just really enjoy yourself and your good health dont bring yourself down working tirelessly

A post shared by Helen Fincham (@helenfincham) on

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Прочитај повеќе

Учителка со симптоми на корнавирус: Училиште во Виена ставено во карантин

Слободен печат

Кикиљас: Грција е целосно подготвена за коронавирусот

Слободен печат

Спасовски апелира да се пласираат вистински информации за коронавирусот

Слободен печат

Ѓоргиев: Умерен оптимист сум за изнаоѓање решение за Гоце Делчев

Слободен печат

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Слободен печат

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Ќе објавиме коалиција кога ќе ги имаме сите детали

Слободен печат

Финалниот договор со Србија тема на средбата Тачи- Палмер

Слободен печат

Курти бара разрешување на Тачи, го обвини за тешко прекршување на Уставот

МИА Агенција

Владини делегации положија венци свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Слободен печат

АНКЕТА: Македонците не се плашат од коронавирусот (ВИДЕО)

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Слободен печат