Се распушти Собранието, сите 108 пратеници гласаа „ЗА“

Сите 108 пратеници ја изгласаа Предлогот- одлуката за распуштање на Собранието, со што се исполнија условите предвремените избори да се одржат на 12 април, како што претхоно беше договорено.

Спикерот на Собранието Талат Џафери по повод распуштање на Собранието говореше дека треба да се обезбеди потребното мнозинство за да се распушти Парламентот.

Што значи дека од 120 избрани пратеници треба да има над 60 пратеници, односно 61 пратеник, за да се заокружи мандадот на овој парламетарен состав.

Џафери се заблагодари за довербата на пратениците во него и работата на Собранието.

Сите 108 пратеници ја изгласаа Предлогот- одлуката за распуштање на Собранието, со што се исполнија условите предвремените избори да се одржат на 12 април, како што претхоно беше договорено.

Одлуката за самораспуштање беше поднесена од спикерот Талат Џафери, кој во своето обраќање рече дека по направената консултација на 10 февруари со Државната изборна комисија, денешниот ден е последен рок за распуштање на Парламентот.

Прочитајте и...  Бил Гејтс: Работите нема да се вратат во нормала додека вакцината не биде достапна во целиот свет

– Одговорот од ДИК беше дека тие можат да обезбедат соодветен тек на процесот во рок од 55 дена од моментот на самораспуштање на Собранието поради фактот што предвремените избори се поврзани со чинот на распуштање на Собранието, а не со политички одлуки. И поради таа причина, анализирајќи и пресметувајќи ги сите рокови, последниот момент на распуштање на Собранието треба да биде денес со цел да се обезбедат сите рокови и постапки навремено, појасни Џафери.

Посочи дека сите одлуки што биле донесени во Парламентот се донесени во интерес на граѓаните и на државата.

– Како луѓе човечки е нешто и да сме погрешиле. Што се однесува до мене ако сум згрешил, грешката не сум ја направил намерно и јавно се извинувам, потенцира Џафери.

Прочитајте и...  За десет години 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја европска земја

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат