Се приближува Астероид! Има шанси да се судри со Земјата на 9 септември - Слободен печат

Се приближува Астероид! Има шанси да се судри со Земјата на 9 септември

Европската вселенска агенција предупредува дека има шанси астероидот со дијаметар од 40 метри на 9 септември да удри во Земјата.

Се нарекува 2006 QV89 и можеби не се заканува да го уништи целокупниот живот на Земјата, но е повеќе од доволен да збрише цел еден град.

Од Европската вселенска агенција истакнуваат дека ударот би бил посилен од катастрофата во Чељабинск, кога во 2013 година експлодира метеор, при што беа повредени 1000 луѓе.

Шансите да нè погоди овој астероид се 1:7000, а од Агенцијата предупредуваат дека тоа е еден од објектите кој постојано треба да го следат бидејќи не се сосема сигурни во неговата патека.

Прочитај повеќе

Индија со воена парада го прослави Денот на Републиката

МИА

„Медена земја“ имаше премиера пред љубљанската публика

МИА

Во Јапонија е потврден четврт случај со коронавирусот

Слободен печат

Значително зголемување на бројот на случаи на семејно насилство во Албанија

Слободен печат

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Слободен печат

Со 1,4 милијарда денари преку Оперативниот план ќе се опфатат 11.761 лице

Слободен печат

Остави Коментар

8 + 13 =

Прочитај повеќе

Период на добри услови за зимско планинарење на Шар Планина

МИА

Австралија: Пожарите ги гаси дождот, но предизвикува поплави

Слободен печат

Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба” на „Телеграм”

МИА

ИЗБОРНА ГОДИНА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од пет поранешни држави на СФРЈ, дури четири избираат нови влади и парламенти

Слободен печат

СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Слободен печат

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Слободен печат