Се преврте автобус со туристи кај Бургас, 12 патници повредени

Фото: Канцеларија на Министерството за внатрешни работи - Бургас

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска околу 17 часот и 17 минути по локално време на автопатот „Тракија“ во правец кон Бургас, каде што најверојатно поради заспивање на 45-годишниот возач, автобус првично удрил во билборд, а потоа превртел во канал покрај патот, соопшти Канцеларијата на Министерството за внатрешни работи – Бургас.

Во него имало 17 патници кои се враќале од патување во Виена.

Според првичните податоци, во болница се пренесени 12 патници, од кои пет се во потешка состојба.

На возачот на автобусот му било извршено алкотестирање, но примерокот бил негативен.

Десната лента на автопатот поради сообраќајката е затворена за сообраќај, пишуваат бугарските медиуми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот