Сè повеќе Македонци закупуваат грчки апартмани за цела сезона

Македонските туристи и годинава најмногу летуваат во Грција и Турција, но во пораст е интересот и за далечните дестинации поради сè поповолните понуди.

Годинава интересно е тоа што има тренд на зголемување на побарувачката на закуп на апартмани во Грција за цела сезона, од мај до септември, што според туристичките работници е логично, заради исплатливоста на таквата зделка, објави Мета.

– Закупот на апартман за 120 дена е од 3.500 до 4.000 евра, а штом има зголемен интерес, на луѓето очигледно им се исплати. Генерално, за Грција најбарано е апартманското сместување, бидејќи тоа е поевтина варијанта. Најмногу таму се летува заради близината до дома, но барани се и понудите за Турција, Сицилија, Малта – вели Ѓорѓи В`чков, сопственик на туристичката агенција „Травеликс“ и поранешен претседател на Стопанската комора за туризам.

Прочитајте и...  Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Во „Аурора“ информираат дека кај нив, конкретно за Грција, има тренд на намалување на летувањата во Грција, затоа што апартманското сместување оди на поразличен начин, преку социјалните медиуми, и таму се оди повеќе индивидуално, а помалку преку агенција.

– Ова лето покажува дека луѓето дефинитивно сакаат да користат ол инклузив аранжмани. На пример, Турција е дестинација која е многу барана, бидејќи цените се многу достапни. Многу луѓе кои оделе на пример во Грција за 500 евра во хотел една недела, сега за безмалку истите пари можат да си го дозволат истото во Анталија, ол инклузив со авионски превоз. Хургада е многу популарна годинава, бидејќи хотелите се добри. Од далечните дестинации секогаш има клиентела, иако не се масовен производ. Има тренд на намалување на цените за Малдиви, Бали, Куба. За овие егзотични дестинации годинава имаме зголемување за 30 отсто – информира Андреј Сирачевски од „Аурора“.

Прочитајте и...  Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Во туристичката агенција „Савана“ годинава најбарани се чартер летовите за Турција и Египет.

– За Египет цените се атрактивни, а и тоа е дестинација која има многу што да понуди. Погодна е и за семејни одмори, но и во други комбинаици. Исто така и Анталија е хит, бидејќи има летови три пати неделно, а Грција е традиционално барана во форма на приватно сместување, главно регионот на Халкидики, Пиерија, Јонскиот брег, Скијатос. Луѓето сакаат да патуваат и на егзотични дестинации како Малдиви, Тајланд, Бали, Куба. Со оглед на тоа што се повеќе авиокомпании летаат и имаат конекција со Скопје, цените се сè поповолни. Цените зависат од многу фактори, но на пример на Малдиви се движат од 900 евра по лице за седум ноќевања, на Тајланд 1.000 евра за 10 ноќевања – вели Ана Крстевска – Каламадевска, директор за продажба на „Савана“.

Прочитајте и...  Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат