2 C
Скопје

Се поставуваат нови пешачки семафори на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош” во Чаир

Деновиве се поставуваат нови пешачки семафори на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош”, наспроти паркот во Чаир. Овие семафори се поставуваат на барање на граѓаните, бидејќи на оваа локација во минатото се случија поголем број сообраќајни незгоди, информираат од Град Скопје.

Од Град Скопје дополнуваат дека поставувањето на семафорите треба да заврши во текот на наредната недела, доколку дозволат временските услови, а нивното пуштање ќе се реализира по целосното завршување на административните постапки со ЕВН и поставувањето на сите потребни електрични инсталации и броила.

Тие потсетуваат дека заедно со ЈП „Улици и патишта” во континуитет работат на одржување на постојната и поставување нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација, за да се зголеми безбедноста во сообраќајот за сите учесници.

Прочитајте и...  ЈП „Водовод и канализација“: Без вода корисниците од улиците „Сердарот" и „Иван Хаџиниколов"

– Изминатиов период, на барање на граѓаните, семафори беа поставени на крстосницата кај „Реплек” во населбата Козле, на улицата Борис Сарафов во Ѓорче Петров, на булевар Србија (кај полициската станица), а посебни тастери со кој пешаците ќе можат да го активираат вклучувањето на зеленото светло и со тоа побезбедно да го поминат пешачкиот премин се поставени на семафори на повеќе локации во градот, се наведува во соопштението на Град Скопје.

Поврзани вести

Собранискиот спикер Џафери го прими австрискиот амбасадор Вуцас: Силна поддршка за спроведување на реформите

Слободен печат

Белгија бара забрана за несуштинските патувања на ниво на цела ЕУ

Слободен печат

Општина Аеродром ја презентира платформата за практикување на европски стандарди

Слободен печат

Занаетчиите со барање: Да бидеме опфатени со петтиот пакет антикризни мерки

Слободен печат

Мицкоски: Толку се неспособни што и подарени вакцини не може да ги применат

Слободен печат

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Илинка Иљоска

Остави Коментар