Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Последен пат кога беа правени вакви проверки на аеродромите ширум САД беше во 2014 година поради ебола.

На три аеродроми во Соединетите Американски Држави,  американскиот центарот за контрола и превенција на болести испрати свои претставници за да ги прегледуваат патниците кои доаѓаат од кинескиот град Вуан, јавува Си-Ен-Ен.

Кај кинеските патници ќе се прават рутински прегледи за да се види дали имаат температура или некои од другите симптоми на новиот мистериозен вирус, Коронавирус 2019.

Вирусот досега беше смртонесен за две лица во Кина, а заразени се десетина луѓе.

Засега американските власти охрабруваат и велат дека нема простор за паника.

Последен пат кога беа правени вакви проверки на аеродромите ширум САД беше во 2014 година поради ебола.

Голем дел од заразените добиле воспаление на белите дробови. Коронавирусите, меѓу кои влегува и САРС-от, се чести кај животните.

Прочитајте и...  Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Најверојатно вирусот го добиле по пазарење во големи рибарници и пазари.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат