Се подготвуваат пакети за поддршка на музичарите

Граѓаните, работниците и стопанствениците треба да знаат дека има држава која е подготвена да направи се за им помогне, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата.

Одговарајќи на новинарско прашање дали на земјава и се заканува рецесија, Заев изрази уверување дека сите досега донесени пакети на мерки ќе ги дадат очекуваните резултати, а апелираше да не се блокираат и законските решенија во Собранието.

Истакна дека засега не се разговара за воведување на полициски час или карантин, бидејќи се надеваат дека ќе преовлада свеста кај граѓаните.

– Не сме за комплетно затворање како полициски час или карантин, но никогаш не сме ја исклучиле можноста и не смееме да ја исклучиме. Немаме разговарано за таква работа затоа што се надеваме дека свесноста на граѓаните ќе биде се поголема. Верувам дека сите досега донесените мерки ќе дадат резултат и апелирам да не се блокираат законските мерки во Собранието затоа што секоја мерка има свое влијание. Мерките се испратени јавно, луѓето ги знаат и ги почитуваат, се носат маски, освен за жал, еден мал дел. Затоа, за да може да се постапува кон оние кои не ги почитуваат, законот треба да биде донесен, рече Заев.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Пљаковска Аспровска: Македонија е безбедно место за е-трговија

Најави дека веќе се подготвуваат пакети за поддршка на музичарите, детските градинки од приватна дејност и за сите оние кои се обратиле до Владата.

– Верувам дека заедно, солидарно ќе успееме сите полесно да ја пребродиме оваа зима, подвлече Заев.

Журка пред Влада со диџеи (ФОТО)

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian