Се отстранува снегот во Тетовско

Најдолгиот и најфрекфентен планински патен правец регионалната делница 1209 Тетово-Попова Шапка се расчистува од снег од страна на тетовската секција на Јавното претријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта (Македонија пат).

Во текот на денешниот ден службите за зимско одржување на патиштата при општина Тетово работеа на патиштата кон потшарпланинските села, информираат од тетовската локална самоуправа.

-Во моментот се чистат патиштата: Шипковица-Бродец-Вешала-Бозовце, патишта во населбите Расадиште, Гајре и Лисец, како и патот Селце-Лавце и Вејце. За да се спречи замрзнувањето во вечерните часови, исчистените патишта се третираат и со сол, потенцираат од општина Тетово.

Најдолгиот и најфрекфентен планински патен правец регионалната делница 1209 Тетово-Попова Шапка се расчистува од снег од страна на тетовската секција на Јавното претријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта (Македонија пат).

Од таму информираат дека патот е прооден но постојано се работи на отстранување на снег од коловозната лента со оглед на интензивните врнежи од снег.

Прочитајте и...  Полицијата во ЕУ со оружје ќе урива дронови

Прочитај повеќе

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат