Се огласи Харадинај: Разговарав со руските комичари, со Заев во последните десет дена не сме се слушнале

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, изјави дека имал телефонски разговор од хакирана линија и со двајцата руски комичари, но како што рече тој, во нивниот разговор немало нешто специфично затоа што се знаат неговите ставови за Косово и поради тоа немало многу за објавување.

Харадинај овие изјави ги даде на прес-конференција, по редовната владина седница.

– Со претседателот Петро Порошенко зборував, но потоа и со комичарите. Еден или два разговори сум имал со него од безбедна линија. Додека, имав и еден разговор од хакирана линија, од каде ме побарале. За среќа мојот разговор не излегол од шаблонот и не го објавиле – рече Харадинај.

Тој, исто така, рече дека во последните десет дена не разговарал со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев.

Прочитајте и...  Вархељ: Преговорите со Северна Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

– Со премиерот Заев, во овие последни десет дена не сум имал можност да се допишувам или да разговарам со него. Важно е Косово да знае, дека како со телефон така и со отворени врати, имам еден став и поради таа причина моите разговори не се објавуваат – додаде косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, пренесува Телеграфи.

Прочитај повеќе

Столтенберг бара Сирија и Русија итно да запрат со нападите во Идлиб

Слободен печат

Меџити: Изразуваме жалење за неуспехот за обединување на малите албански партии

Слободен печат

Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Слободен печат

Коронавирусот го одложи протестот за чист воздух, на цел Балкан

Слободен печат

Османи: Само стабилен, безбеден и просперитетен Балкан е силен гарант за стабилна, сигурна и попросперитетна Европа

Слободен печат

До денес во Србија не се пријавени случаи на заболени од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Бугарија ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Црна Гора

Слободен печат

Заев: Шест плати отпремина за оние кои ќе ја напуштат Јавната администрација

Љубиша Николовски

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата

Слободен печат

Боки 13: Рускоска е адвокат на две мафии

Пендаровски: Недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието

Слободен печат