8 C
Скопје

Се одложи денешното рочиште за „Насилство во општина Центар“

Причината за одложувањето е потребата на новиот адвокат на обвинетиот Александар Трајковски да се запознае со предметот. 

Денеска во Кривичниот суд се одложи рочиштето за случајот „Насилство во општина Центар“. Причината за одложувањето е потребата на новиот адвокат на обвинетиот Александар Трајковски да се запознае со предметот.

На денешното рочиште од страна на судскиот совет беше одбиено барањето на обвинетиот Миле Јанакиевски, поранешниот шеф на кабинет на Груевски, Мартин Протуѓер уште еднаш да биде сослушан во својство на сведок. Овој предмет почна од почеток лани.

Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиевски, Даниела Рангелова и уште 11 лица.

Според обвинението Никола Груевски со умисла го поттикнал Јанакиевски да изврши насилство врз поранешниот градоначалник на општина Центар Андреј Жерновски и членовите на советот на општината.

Прочитајте и...  Скопјани се тепале во казино

Поврзани вести

Притворен е гостиварец кој извршил разбојничка кражба

Сандаци со муниција од Втората светска војна пронајдени кај Машка плажа во Струга

Гостиварец на бензиска пумпа плаќал со фалсификувани пари

МВР: Граѓаните да внимаваат при продажба на автомобили

Слободен печат

Поднесено обвинение за неколку кражби на велосипеди во Скопје

Слободен печат

СВР Тетово: Две украдени возила во Тетово, едното најдено оставено на автопат

Слободен печат

Остави Коментар