Се обидел да прошверцува над еден тон кокаин во 24 куфери

Фото: Shutterstock Editorial / Profimedia

На аеродромот во бразилскиот град Редифе откриени и запленети се 1,304 тони кокаин, а приведени се пет лица.

Уапсен е шпански државјанин, кој се обидел да ја пренесе дрогата спакувана во 24 куфери. Тој бил единствен патник во авионот. Покрај него приведени се и четворица Турци, членови на екипажот.

Авионот полетал од град во близина на Сао Паоло, а крајната дестинација бил Брисел, но поради имиграциски процедури останал во Ресифе, каде интервенирале безбедносните служби

Видео на денот