Се намалува бројот на новозаразени во Албанија

Во Албанија и понатаму опаѓа бројот на новозаразени со коронавирус, а се зголемува бројот на излекуваните.

Во последното деноноќие новодијагностицирани се само седум случаи, со што вкупната бројка на заразени изнесува 416 лица. Во исто време излекувани се 17, со што вкупната бројка се зголеми на 182 лица.

-Во последните 24 часа извршени се 162 тестирања, при што само седум од нив се со позитивен резултат. До сега тестирани се вкупно 3.385 сомнителни случаи, а Ковид-19 е дијагностициран кај 416 од нив.

– Излекувани се вкупно 182, додека за жал битката со коронавирусот ја изгубија 23 лица, изјави Марјета Дервиши од Институтот за јавно здравје. Таа додаде дека тројца од новозаразените се од Тирана додека четворица од Скадар.

Прочитајте и...  Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Според неа, во Инфективната клиника се наоѓаат 50 пациенти, од нив шестмина се на интензивна нега, додека еден пациент е интубиран. Во болницата „Шефќет Ндроќи” хоспитализирани се шест пациенти, од нив четворица се интубирани.

Прочитај повеќе

Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Искршени прозорците на зградата на Си-ен-ен, демонстрантите сакаа да влезат во телевизијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Лажната нормалност на Заев и Спасовски блесна со нови 35 заразени и 5 починати

Слободен печат

Протокол за градинките: Во групите дозволено до 15 деца, дезинфекција на секои 2 часа

Слободен печат

Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Кривична за скопјанец кој на Фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Слободен печат

Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

Слободен печат

„Мајкрософт” ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција

Слободен печат

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Слободен печат

Од новите 35 случаи со Ковид – 19, 22 се од Чаир, Бутел, Аеродром и Шуто Оризари

Слободен печат