Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата. Вкупно три пациенти заклучно со денешниот ден се позитивни на вирусот, кој минатата сабота ја зеде и првата жртва од почетокот на пандемијата. Во текот на денешниот ден, еден од вкупно тројцата пациенти во Пехчево бил негативен на коронавирус, со што во оваа општина остануваат само два активни случаи, пациенти кои според лекарите се во добра здравствена состојба.

– Добрата вест е што еден од тројцата пациенти повеќе не е позитивен на вирусот, што ни дава за право да се надеваме дека така ќе биде и со останатите два случаи, кои не се во загрижувачка состојба, велат лекарите.

Додаваат дека и покрај тоа граѓаните треба да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство, за да се задржи вирусот на едноцифрен број пациенти.

Прочитајте и...  Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Освен во Пехчево во Малешевијата во добра состојба според информациите на надлежните е и пациентот од Берово кој пред три недели покажа позитивни резултати на тестовите за коронавирус. Во соседните општини Делчево и М. Каменица од почетокот на пандемијата е регистриран само еден позитивен случај на Ковид-19.

Прочитај повеќе

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат