8 C
Скопје

Се најави во петок во Багдад: Папата Франциск во посета на Ирак

Папата Франциск денеска изјави дека в петок ќе го посети Ирак и побара од верниците да се молат неговата „посета да се одржи на најдобар можен начин и да ги даде посакуваните плодови”.

– Подолг период сакам да се сретнам со луѓето кои толку многу страдаа и да ја запознаам тамошната маченичка црква. Народот на Ирак нè чека. Го чекаа и папата Јован Павле Втори, на кого не му беше дозволено да го посети Ирак. Луѓето не смеат повторно да бидат изневерени. Да се молиме овој пат да помине добро, посочи папата Франциск.

Предвидено е папата Франциск да го посети Ур, родното место на пророкот Аврам и да се сретне со ајатолахот Али ал Систијани, најзначајната личност на шиитскиот ислам. Исто така папата ќе го посети и Мосул.

Прочитајте и...  Екстрадицијата на десет српски државјани кои ги бараат САД поради компјутерска измама е повторно одобрена

Ирачката малцинска христијанска заедница со години беше на удар на војниците и репресиите од џихадистите на Исламска држава.

Поради пандемијата со ковид-19 ќе биде ограничен бројот на верници кои ќе можат да го видат папата. Додека за безбедноста ќе бидат ангажирани околу 10.000 ирачки војници.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар