17 C
Скопје

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Поранешниот американски тенисер, Џим Куриер, апелираше фановите да имаат разбирање за Ѓоковиќ.

Поранешниот тенисер кој сега е водител на програмата на големите турнири смета дека треба да му се даде подрршка како и шанса на Новак Ѓоковиќ да објасни што сакаше да постигне.

– Новак направи посебни напори и се бореше за правата на другите тенисери во Австралија. Тој беше лидер и мислам дека во јавноста тоа беше погрешно сфатено. Се надевам дека публиката во Австралија ќе му прости и ќе му даде барем една шанса да објасни што сакаше да постигне – рече Куриер.

Поранешниот тренер со изјавата алудираше на молбата со барања која Ѓоковиќ ја достави со директорот на Австралија Опен, Крег Тили, со цел тенисерите и тенисерките кои наоѓаат во строг карантин во Мелбурн да добијат „поголема“ слобода и можност да имаат нормнални подоготвки пред грен слем турнирот. Сите негови барања беа одбиени од страна на австралиската влада.

Прочитајте и...  Капитенот на Реал е позитивен на корона

– Новак е чувствителен на јавното мислење. Троши многу енергија на тоа и доколку се гледаат неговите резултати на терените, тој треба да биде обожуван од навивачите. Но, тој се појави во време кога фановите се поделени на навивачи на Федерер и на Надал – додава Куриер.

Поврзани вести

Пандев: Би ги дал сите мои трофеи за да одам на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Отказ за судијата кој не го призна голот на Роналдо против Србија!

Слободен печат

Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Слободен печат

ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

Слободен печат

Федерер се откажа од Мастерсот во Рим

Слободен печат

Реал и Манчестер јунајтед на лето ќе се тепаат за српски репрезентативец

Слободен печат

Остави Коментар