Се коцка секој трет ученик од прва година средно во Србија - Слободен печат

Се коцка секој трет ученик од прва година средно во Србија

Секој трет ученик во прва година средно образование во Србија се коцка, покажува истражувањето на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут”.

Во текот на второто полугодие од учебната 2017/18 година, Батут во 101 основно и средно училиште во Србија, спроведе истражување за здравственото однесување на децата на училишна возраст, како дел од меѓународно истражување.

Резултатите од истражувањето покажаа дека најмалку 34,6 отсто ученици од прва година од средно училиште се коцкале барем еднаш, а во претходната година 27,5 проценти од нив, со поголема зачестеност меѓу момчињата.

Ивица Младеновиќ, шеф на Клиниката за болести на зависност од Институтот за ментално здравје во Белград, за „Блиц” изјави дека резултатите од студијата биле поразителни.

„Од правна гледна точка, имаме Закон за коцкање што забранува коцкање на возраст под 18 години, што укажува дека доживеавме тотално фијаско во областа на спроведувањето на законот и искрено се надевам дека надлежните ќе одговорат”, вели д-р Младеновиќ.

Прочитај повеќе

Макрон може да ги реши изборите во Македонија

Слободанка Јовановска

Курсна листа: Еврото денеска со вредност од 61.5218 денари

Слободен печат

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

Остави Коментар

20 + nineteen =

Прочитај повеќе

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат