Се гради најголемиот аеродром во светот - Слободен печат
ВестиЕкономија

Се гради најголемиот аеродром во светот

Изградбата на аеродромот „Дакинг“ во кинескиот главен град досега чинела само 12 милијарди долари, а официјалното отворањето е планирано за 30 септември.

Во тек е огромен градежен проект на 50 километри јужно од Пекинг, а според информациите кога ќе биде завршен ќе стане најголемиот аеродром во светот.

Изградбата на аеродромот „Дакинг“ во кинескиот главен град досега чинела само 12 милијарди долари, а официјалното отворањето е планирано за 30 септември.

По завршувањето новиот аеродром ќе работи како втор меѓународен аеродром во Пекинг, со цел да се намали притисокот врз веќе постоечкиот Меѓународен аеродром во Пекинг.

Според „Бизнис инсајдер”, прво ќе бидат пуштени во употреба четири писти, а аеродромот „Дакинг“ во моментов има седум писти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close