Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Во Ајова има гласање за реизбор на републикански конгресмен во Претставничкиот дом.

Во осум сојузни држави и во округот Колумбија денеска се одвиваат прелиминарни гласања за избор на демократски претседателски кандидат, кои ќе бидат генерална проба за претседателските избори во ноември.

Изборите во Мериленд, Пенсилванија, Индијана и Роуд Ајленд требаше да се случат пред два месеци, кога САД беа заковани во пандемијата, и затоа беа одложени. Четири од државите, Ајова, Монтана, Њу Мексико и Јужна Дакота, пак покрај нормално, изведуваат и гласање преку пошта.

Во Ајова има гласање за реизбор на републикански конгресмен во Претставничкиот дом.

Иако овој последен бран на демократски прајмеризи повеќе се симболичен чин со кој се очекува да биде потврден изборот на поранешниот потпретседател Џо Бајден за претседателски кандидат од Демократската партија, изборите имаат и друго значење.

Имено, се гласа масовно преку пошта. Поради коронавирусот, никогаш досега не се гласало така сеопфатно преку пошта, во дури четири сојузни држави.

Ова гласање ќе биде генерална проба за претседателските избори в ноември, за кои познавачите велат дека може да се воведе и гласање преку пошта, со оглед на тоа што се очекуваат компликации со втор бран на епидемијата на есен и многумина избирачи ќе се плашат да излезат на гласачките места.

Еден од главните противници на ваков тип гласање е претседателот Доналд Трамп, кој неодамна повика дека гласањето против пошта би било нефер и подложно на манипулации.

Засега, сеуште нема одлука дали на претседателските избори ќе биде дозволено масовно гласање по пошта.

Прочитајте и...  Рекорд на дневен број на новозаразени во Индија: Над 20.000 случаи за само 24 часа

Прочитај повеќе

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат

Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Слободен печат

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Слободен печат

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат