Се финализира договорот за влез на Алијанса во Владата, што добива новиот владин партнер?

Фото: Влада на РСМ

Извори од Алијансата за Албанците за ТВ21 информираат дека договорот за влез на оваа партија во Владата е во завршна фаза.

Разговорите меѓу работните групи се интензивирани и вечерва или утре се очекува да биде финализиран договорот за сите ресори во извршниот за АА.

Според истите извори, АА се очекува да го преземе Министерството за здравство, правда и уште едно министерство кое се уште не е именувано.

Како што пишува Телма Кренар Лога ќе биде Министер за правда, а Фадиљ Цана Министер за здравство. Ова, како што дознава телевизијата, е договорено денеска меѓу новите коалициони партнери во власта. Лога е актуелен член на ДИК, а Цана е инфектолог на Инфективната клиника.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот