Се фалел со луксуз и ги мамел луѓето: Инфлуенсер уапсен поради измама вредна 350 милиони фунти! (ФОТО)

Нигерискиот инфлуенсер Рејмонф Абас (38) кој има 2.4 милиони следбеници на Инстаграм и кој постојано објавува фотографии од луксузни часовници и приватни авиони, бил уапсен во Дубаи поради тврдењето дека направил измама на интерент вредна 350 милиони фунти.

ФБИ затекнале повеќе од 30 милиони фунти во кеш кога упаднале во апартманот на Рејмонд Абас во Дубаи, во моментот кога инфлуенсерот спиел, наведува Дејли Мејл.

инстаграм

Истражителите велат дека инстаграм-ѕвездата постојано потенцирала дека живее луксузен живот на милијардер за да намами жртви ширум светот. Уапсени се уште 12 луѓе поради нивна наводна вмешаност во оваа интернет измама.

инстаграм

Истражителите пронашле имејл адреси на 2 милиони жртви на неколку телефони и компјутери запленети за време на операцијата. За време на рацијата биле одземени луксузни автомобили, како и куфери полни со пари.

Прочитајте и...  Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг
инстаграм

„Осумничените ги таргетирале жртвите кои се наоѓале во странство правејќи лажни веб-страни на познати компании и банки со обид да украдат податоци за кредитните картички на жртвите, а потоа ги переле украдените пари“, рекле од ФБИ.

Господинот Абас, чије има на Инстаграм е „Hushpuppi“ е обвинет за измама во Европа, Америка и Нигерија, соопштиле од полицијата.

Прочитај повеќе

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат

Жешко лето: Гласајте за најсекси бикини на македонската естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Стефан од „Некст тајм“ за ова лето ќе ви препорача: На гравче во Жван, на пливање во Љубаништe! (ФОТО)

Васко Спасоски

Обидете се да ослабете со „Војничка диета“

Слободен печат

Беше една од најпосакуваните актерки во Холивуд, а по турбулентниот брак со Стивен Сегал стана непрепознатлива! (ФОТО)

Слободен Печат

Рамо до рамо со Ирина Шајк: Синот на Елизабет Харли е sвезда на новата модна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Неверојатна атлетичарка која ќе ве воодушеви со нејзината еластичност и сила! (ВИДЕО)

Слободен Печат