Сè е поинаку со Пандев, Џенова со пресврт до триумф! (ВИДЕО)

Денеска во 1/16 финалето од Купот на Италија екипата на Џенова славеше како домаќин над Асколи со конечен резултат 3:2.

На стадионот „Луиџи Ферарис“ после првото полувреме водеше Џенова со голот на Пинамонти во 14. минута од средбата. Потоа, на стартот од вториот дел израмнија гостите преку Берета, а во 68. минута се погрижија и за пресврт благодарение на автоголот на Кришито.

Во 71. минута во игра влезе македонскиот репрезентативец Горан Пандев по што Џенова успеа да го сврти резултатот во своја корист за триумф.

Само 60 секунди подоцна од влегувањето на нашиот интернационалец Кришито се поправи и стрелаше за израмнување, а во 79. минута конечниот епилог го постави Пинамонти со својот втор погодок на мечот.

Прочитајте и...  Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

На тој начин играчите на тренерот Мота се пласираа во осминафиналето каде што ќе ги одмерат силите со составот на Торино.

Веднаш после натпреварот италијанските медиуми им дадоа оценки на играчите на Џенова, а Пандев кој со своите дриблинзи им правеше проблеми на одбранбените фудбалери на Асколи, беше помеѓу повисоко оценетите, со „6“. Највисоки оценки со „6,5“ добија Пајач, Пинамонти и Кришито.

Прочитај повеќе

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат