Се будите одморени или уморни? Различните видови аларм можат да влијаат на будењето

Музиката на аларм може да влијае на тоа колку лесно се будите. Поострите тонови може да влијаат да се чувствувате поуморно кога ќе се разбудите, сметаат австралиските истражувачи.
Од друга страна, според нивните истражувања, мелодијата на алармот што ќе ја одберете, може да ви помогне да се разбудите одморени.

Ова истражување би можело да биде потенцијал да им помогне на луѓето во многу професии, како што се итни служби. Тоа исто така би можело да им помогне на просечните личности, кои мораат брзо да се разбудат и да бидат внимателни веднаш после будењето, да речеме како што е тоа случај со ноќните чувари.

Некои луѓе едноставно не можат да се разбудат кога ќе го слушнат алармот. Според оваа група австралиски истражувачи, утринските мачнини исто така можат да бидат поврзани со видот на аларми што ги користите.

Прочитајте и...  Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се - ќе порасне!

Според студијата, која е објавена во списанието „PLoS One“, вклучени се 50 луѓе. Секоја личност добила прашалник кој анонимно можел да го потполни во својот дом.

Испитаниците добиле прашања во врска со звукот кој би сакале да ги разбуди, како се чувствувале поради тој звук и колку се чувствувале одморено после будењето.

Водечкиот автор Стјуарт Мекфарлејн, докторски истражувач на Универзитетот РМИТ, рекол дека неговиот тим открил дека звуците на алармите за кои се смета дека се мелодични, поврзани се со луѓето кои се чувствувале поодморено после будењето.

Мекфарлејн смета дека е можно растот и падот на нотите од алармот да помогнат на насочувањето на вниманието на нашиот мозок. Додека, од друга страна, монотониот аларм како што е на пример, „бип-бип“, може да предизвика анксиозност и збунетост после будењето.

Прочитајте и...  Хуманоста на дело: Познати кои донирале пари за борба против вирусот

Прочитај повеќе

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт за вашата вечера!

Слободен печат

Беше на листата на најзгодни актерки на сите времиња, а потоа сама призна дека ја уништиле операциите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да го спасите бракот од коронавирусот?

Слободен печат

Кучето направи штета на сопственичката и со тоа ја заштити од коронавирусот!

Васко Спасоски

Коронавирус против други вируси изразено во бројки (ВИДЕО)

Слободен печат

„Луј Витон“ распродаде бањарка од 36.500 фунти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Комичар почина од коронавирус: На 70 години требаше да трча со олимпискиот факел!

Слободен печат

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат

Ова место го посетуваат повеќе од 10 милиони луѓе годишно: Сега е затворено на еден месец (ВИДЕО)

Слободен печат

Шишањето коса во сопствена режија стана хит, еве ги најдобрите совети, а ако нешто „зезнете“ не грижете се – ќе порасне!

Слободен печат