Се „буди“ македонскиот бокс, ангажиран селектор од Куба - Слободен печат

Се „буди“ македонскиот бокс, ангажиран селектор од Куба

Првиот човек на нашата боксерска федерација, Примислав Димовски информира и за ангажирањето на новиот селектор од Куба.

За прв пат по подолго време освоивме три медали на еден важен турнир. Се надеваме дека ќе продолжиме да остваруваме уште подобри резултати, на моја иницијатива ангажиравме селектор од Куба, Хесус Сојет, станува збор за тренер кој работел во Куба, Холандија и Јапонија. Има големо искуство како боксер и тренер, финалист е на светско првенство и очекуваме да ни помогне во унапредување на боксот – рече Димовски.

Ардијан Аземи кој освои златен медал во категоријата +80 килограми, победи на две борби, е задоволен од прикажаното.

– Боксував против шампионот на БиХ и успеав да го победам, во финалето го победив Вишал Гупта од Индија за златото, многу задоволен од резултатот – изјави Аземи.

Илхан и Ајхан Озмен тренираат во Германија, настапуваат за Македонија, за нив ова се први медали од турнирите.

– Благодарен сум на Македонија што ми даде шанса да настапам за репрезентацијата, донесов сребро од овој турнир и се надевам дека во иднина ќе дојдам и до златен медал – додаде Озмен.

Тренерите Васко Цубалевски и Насер Харуни потенцираа дека освоените медали се поттик за уште повеќе работа и посветеност да се дојде до нови успеси.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

11 + 19 =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат