Се бара нова локација за изградба на регионална депонија- можна опција е Битола

Откако целосно пропадна планот регионална депонија да се гради во Општина Дебрца поточно во селото Годивје, Mинистерството за животна средина како идеална ја разгледува Битола.

Министерството претходно се откажа од планот депонијата да се гради во Дебарца поради незапазување на постапките при носење на планот, но и поради револтот кај жителите кои неколкупати досега излегоа на масовни протести бидејќи се против тоа во речен слив да има депонија која ќе го собира сметот од неколку општини.

Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески вели дека битката е добиена но регионална депонија мора да се изгради бидејќи тоа е еден од главните услови на Унеско.

Рокот кој Унеско го даде на општините од регионот за изградба на регионална депонија и селекција на отпадот е 2021 година. Од Mинистерството за животна средина уверуваат дека ќе се запази тој рок и дека до 2021 година ќе се затвори депонијата на Буково, но и целосно ќе биде решен проблемот со управувањето со цврст отпад во Југозападниот регион.

Прочитајте и...  Лавров: Русија и Турција работат на постигнување на договор за прекин на огнот во Либијa

Прочитај повеќе

Меркел: Отворање на првите поглавја со Македонија и Албанија оваа година

МИА Агенција

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

МИА Агенција

Нови кредитни линии од ЕБОР и ЕУ за Западен Балкан

Слободен печат

Во Мостар за првпат по 12 години ќе се одржат избори

Слободен печат

Филипче: Се намалува бројот на хоспитализирани со Ковид-19

ЦЕПИ и дидели 66 милиони евра на кинеска фармацевтска компанија за развој на вакцина за Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонија со најдобра бизнис клима во регионот

Слободен печат

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат

Ахмети: Ќе се фокусираме уште повеќе во решавањето на економските проблеми во земјава

Слободен печат

Уапсени земјоделци во Холандија заради забрането протестирање

Слободен печат

ЕУ ќе издвои над 22 милиони евра за помош на Палестина

Слободен печат

Таравари: Промената доаѓа преку слободни и фер избори

Слободен печат