Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот. Ова е еден од заклучоците кои произлегоа од седницата на Координативното тело за превенција одржана во Берово.

Како дел од мерките за справување со појавата на КОВИД 19 беше донесена и одлука зелениот пазар во Берово да остане затворен за посетители.

– Зелениот пазар засега останува затворен заради природата на пазарот како место во кое се собираат големи групи луѓе, неможноста од имплементација на сите препораки како држење соодветна дистанца, можност за нарушено ниво на хигиена и слично. Во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бараме начини за помош на земјоделците со откуп на јагнињата што е во моментот сериозен проблем за беровските сточари, информираа од Координативното тело.

Прочитајте и...  Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

Планирано е и евидентирање на луѓето кои престојуваат во туристичките населби, за да може да се направи структура за нивно снабдување со храна и лекови за престојниот викенд.

-На сите граѓани кои имаат потреба од медикаменти (дијабетичари, луѓе болни од срцеви заболувања итн..) и совети од лекари ќе им излеземе во пресрет да го добијат соодветниот третман, без притоа да ги напуштаат своите домови. Ќе определиме економски оператори кои ќе вршат достава нарачана онлајн или по телефон. За таа цел планирано е и вклучување на волонтерите од UNDP во мобилните тимови за достава на храна.

Во наредниот период, Координативното тело најавува и засилена контрола дали се следат препораките и мерките изречени од Владата за заштита од КОВИД-19.

Прочитајте и...  Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат