СДСМ за лидерската: ВМРО-ДПМНЕ ги изневери граѓаните, нивна цел беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни

По синоќешната лидерска средба, власта и опозицијата не успеаја да најдат заеднички јазик за да се постигне договор за Јавното обвинителство, иако разговараа до раните утрински часови.

Револтираните новинари порано ја напуштија средбата, а утринава СДСМ излезе со своја реакција по повод лидерската средба.

„Синоќа ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на граѓаните. Нивната единствена цел беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за да подоцна ги затвори и уништи.

А, предметите после 30 јуни да се затвореле со закон.Власта им понуди формирање нова обвинителска институција која ќе гони висока корупција сторена од избрани и именувани функционери, од сега па во иднина, со нови случаи, без разлика кој е на власт. Предлогот беше Шеф на таа нова обвинителска институција да предлага опозицијата, но и тоа го одбија зашто нив не ги интересира иднината на правната држава, нив ги интересира да нема правда за предметите на СЈО. Ја одбранивме правната држава. Со вчерашното преземање на предметите од страна на ЈО.

Прочитајте и...  Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Целосно е обезбедена иднината на СИТЕ предмети на СЈО со цел тие да имаат своја разрешница во системот на јавното обвинителство и судство. СИТЕ предмети, сите истраги и предистраги продолжуваат во целосна независна надлежност на државното јавно обвинителство.Шефот на јавното обвинителство ќе одреди, согласно законските овластувања кој јавен обвинител ќе го продолжи секој од предметите. Со ова, судбината на случаите се решава во јавното обвинителство и во судството, а не на преговарачка маса меѓу политичките партии. Државата конечно изгради независен судски систем кој функционира непречено, систем кој не може да биде спречен од која било политичка партија. Апелираме за одговорно и државничко однесување на сите политички чинители вклучувајќи го и ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Полнолетните граѓани на Хонгконг ќе добијат по 1.280 долари заради коронавирусот

Време е после две години неодговорно однесување во опозиција, ВМРО-ДПМНЕ да престане да и штети на европската иднина на државата. Долго време преговараме за овој Закон и ред е да носиме принципиелни одлуки кои ќе овозможат правда, независно судство и обвинителство и фер постапки за сите.

Одговорноста за неуспехот на овој процес ќе биде токму на ВМРО-ДПМНЕ кои постојано штетат на владеењето на правото, оние кои воведоа неправда и Сваровски судство во земјава, оние кои упорно бараат политиката да одлучува за правната одговорност на политичарите. Ние немаме од што да се криеме или бегаме, сакаме да овозможиме правда и независно судство. Тоа го сакаат граѓаните, тоа го очекуваат нашите пријатели од ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ да си ја преземе одговорноста за штетите што ги прави по поравната држава и по европските интеграции на земјава“, стои во соопштението.

Прочитајте и...  Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен печат

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

МИА Агенција

ДИК ги повика граѓаните да извршат увид во Избирачкиот список до 11 март

Слободен печат

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен печат

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат

Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

Слободен Печат

Министерот Адеми на чело на владината делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

Слободен печат

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат