СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат никого да уценуваат, избори ќе има во 2024 година

СДСМ партиска зграда/ Фото: "Слободен печат", Драган Митрески

СДСМ преку соопштение возврати на денеска изнесената понуда од ВМРО поврзана со уставните измени и предвремените избори, која од владејачката партија ја нарекуваат уцена.

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не можат да уценуваат никого. Сите нивни обиди за дестабилизација на државата, сите нивни лаги за наводна асимилација и бугаризација пропаднаа, тие веќе немаат никаков кредибилитет пред граѓаните. Затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се конфузни, наутро бараат референдум, а попладне предвремени избори. Мицкоски веќе не знае што да направи за да ја спаси фотелјата во белиот дворец откако грбот му го свртеа коалициски партнери и други опозициски партии. Избори ќе има во редовниот термин во 2024 година. Дотогаш ВМРО-ДПМНЕ има време да се преиспита и да го смени своето деструктивно, антидржавно однесување на штета на интересите на граѓаните и државата“, велат од СДСМ.

Видео на денот