СДСМ: Со една изборна единица Скопје ќе добие многу мандати

СДСМ кој пред три години во преговорите за измени на Изборниот законок предлагаше измена на изборниот модел и воведување една изборна единица и отворени листи сега вели дека треба добро да се провери што оваа промена ќе донесе откако вчера група од 12 пратеници во Собранието поднесе инцијатива за промена на изборниот модел во која се бара целата држава да биде една изборна единица.

-Прво да ја видиме иницијативата детално и длабински да ја разгледаме, па потоа ќе ја коментираме. Наша програмска определба е една изборна единица и отворени листи, но мора да се разговара со меѓународни експерти и со сите партии во Собранието – вели .Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ.

Прочитајте и...  Турција ќе ја затвори границата со Иран како превентивна мерка за епидемијата на коронавирусот

Од партијата неофицијално велат дека можеби подобро во моментов е фокусот да се стави на преференцијалните листи, кои се тип на отворени мисли со преференцијал на првите кандидати. Од владеачката партија велат и дека со една изборна единица се јавува проблем во Скопје бидејќи ќе добие многу мандати. За сметка на Скопје помалите општини кои сега имаат свои преставници во Собранието може да не добијат мандати.

 

Прочитај повеќе

Грчката Влада одржа вонреден состанок за коронавирусот

Слободен печат

Истражување: Две третини од предметите на интернет се небезбедни за потрошувачите

МИА Агенција

Крамп-Каренбауер: ЦДУ на конгрес на 25 април ќе избира нов лидер

МИА Агенција

Европската банка за обнова и равзој е значаен партнер на Македонија за успешно исполнување на критериумите за ЕУ

МИА Агенција

Баргес: Австралија е под невидена закана од странска шпионажа

МИА Агенција

Грлиќ-Радман: Хрватска сака преговори за Северна Македонија и Албанија во март

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 4 =

Прочитај повеќе

Регистриран шестиот смртен случај од коронавирус во Италија

Слободен печат

Иранските власти демантираат дека го кријат вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

ЕК ги осудија антисемитските маски на карневалот во Белгија

Слободен печат

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА

Милошоски утре ќе треба да ги предаде снимките што ги објави вчера

Дендиас без коментар за непочитувањето на Преспанскиот договор