9.2 C
Скопје

СДСМ: Нашите политики обезбедија стабилна иднина со загарантиран и признаен идентитет и јазик

Владата предводена од СДСМ преку одговорни и сериозни политики обезбеди сигурна и стабилна евроатлантска иднина на државата со загарантиран и признаен идентитет и јазик, тврдат од партијата.
Никаде во светот не се преговара за идентитет и за свој мајчин јазик и во ниту еден момент никој нема намера да преговара за идентитетот, јазикот и правото на самоопределување. Граѓаните застанаа зад СДСМ, избраа европска иднина, избраа да носат храбри и патриотски одлуки, кои конечно ја движат македонската држава и целиот македонски народ кон исполнување на стратешките цели, додаваат оттаму.
СДСМ посочува дека резултатите од нивните политики се видливи на дело, за само три години станавме членка на НАТО со лична карта како македонски народ и македонски јазик, еднакви и рамноправни, рамо до рамо со најмоќните земји во светот, а истовремено, целосно го заштитивме идентитетот и ги зачувавме државните и национални интереси.
Интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ нема алтернатива. Евроатлантските интеграции на државата значат стабилност, траен  мир, инвестиции, повисоки плати, нови работни места, младите да ја градат иднината дома, европски вредности, за подобар живот за сите граѓани, се додава во писменото соопштение од партијата.
Прочитајте и...  Се чека согласност за вакцините на „Фајзер" да стигнат од Србија

Поврзани вести

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Заев: Најголемиот ризик од бугарското вето е непотребно потрошеното време

Слободен печат

Законот донесен, статистичарите на „готовс“

Слободен печат

Скандал во Велика Британија: Вакцината понудена на сериски убиец пред да ја добијат ранливите категории?

Слободен печат

Пожар во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга

Слободен печат

Шекеринска меѓу 153 глобални лидери потписници на писмото до Бајден за поддршка на политиките за борба против климатски промени

Слободен печат

Остави Коментар