18 C
Скопје

СДСМ: Лажна е загриженоста на Мицкоски, со комбинираниот модел е обезбедена непречена настава за сите деца

Христијан Мицкоски има најмалку право да зборува за образованието затоа што неговата партија за 11 години режимско владеење образованието го донесе на дното во Европа, наставниот кадар беше понижуван, а врз учениците се вршеа експерименти преку погубни политики и таканаречени реформи.

Лажна и лицемерна е загриженоста на Мицкоски. Денес, со комбинираниот модел е обезбедена непречена настава за сите деца. Над 90% од учениците успешно следат онлајн настава, со почитување на мерки непречено се одвива наставата со физичко присуство.

За учениците кои немаат уреди, кои се околу 8000, се емитуваат часови на македонски и на албански јазик преку телевизија. Со ова владата предводена од СДСМ обезбеди континуитет на наставата во време на пандемија и образование достапно за секое дете.

Мицкоски: Власта системски го уништува образованието

Прочитајте и...  Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Поврзани вести

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Остави Коментар